Skautský slovníček

Skautský slovníček vysvětluje některé pojmy, které v našem oddíle běžně používáme. Tyto pojmy nemusí být vždy dobře srozumitelné, zvláště rodičům nováčků, a proto bychom Vám je chtěli předem vyjasnit.

• Žabičky (světlušky) = holky 7-10 let
  • Vlčata = kluci 7-10 let
  • Skauti a skautky = kluci a holky 11-15let
  • Roveři a rangers = kluci a holky 15+, podílí se na přípravě programu a vedení dětí
  • Posádka (družina) = skupina 6-10 dětí, kteří spolu tvoří tým, mají společné schůzky atd.
  • Kormidelník (rádce) = vedoucí posádky
  • Člunař (podrádce) = zástupce vedoucího posádky
  • Oddíl = uskupení několika posádek, které mají společné vedení, tradici, historii. Oddíl je výchovnou jednotkou Junáka.
  • Přístav (středisko) = uskupení několika oddílů. Přístav je základní organizační jednotkou Junáka, na rozdíl od oddílu disponuje vlastní právní subjektivitou. Naše oddíly jsou součástí střediska Vyškov.
  • Kapitán (vůdce oddílu) = člověk, který vede oddíl, zastupuje ho na střediskových radách, je zodpovědný za jeho chod a udává směr vývoje oddílu. Vůdce oddílu je starší 18 let a má potřebnou kvalifikaci.
  • Palubní = zástupce vedoucího oddílu, je starší 18 let a má potřebnou kvalifikaci.
  • Vedoucí = obecné označení pro všechny, kteří v oddíle pomáhají s vedením dětí
  • Členský/registrační příspěvek = poplatek, který se platí vždy v lednu na celý rok. Peníze jsou použity na pojištění na skautských akcích, chod organizace, provoz kluboven, nákup materiálu na akce a podobně.
  • Pulci = používáme u nás v oddíle pro žabičky a vlčata
  • Patroni = používáme u nás v oddíle pro skauty a skautky, kteří pomáhají s vedením pulců
  • Kapustňáci = používáme u nás v oddíle pro společné označení kormidelníků a člunařů u skautských posádek a patronů
  • Narval = používáme u nás v oddíle pro rovery a rangers
  • Jamboree = setkání skautů z celého světa, koná se jednou za 4 roky
  • Navigamus = setkání vodních skautů z celé ČR, koná se jednou za 3 roky
  • ZVaS = závody vlčat a světlušek, koná se každé dva roky
  • Svojsíkův závod = závody skautů a skautek, koná se každé dva roky
  • Nováček = sešit s úkoly, který obsahuje základní informace o skautu, po jeho splnění dostane dítě šátek a stezku. Nováčka každý dostane na jedné z prvních schůzek.
  • Stezka = sešit s úkoly, které si dítě plní během roku na schůzkách nebo i doma s rodiči. Stezku každý dostane po splnění nováčka.
  • Krosna = batoh (40-60l) na vícedenní výpravy, do které se vlezou všechny potřebné věci
  • Vlčci/světýlka= zkoušky prověřující pulce v jednom oboru, po splnění získá nášivku, kterou může nosit na kroji
  • Odborky = zkoušky prověřující skauty v jednom oboru, po splnění získá nášivku, kterou může nosit na kroji
  • vysvětlení dalších věcí, které se týkají vybavení = tady